pátek 20. ledna 2012

Podvod: Prací koule

pátek, ledna 20, 2012

praci-koule-biowashballKdyž potká tchýně tchýni a obě mají prací koule, mohou si blahopřát, obé se stali ještě hloupějšími než jsou. Móda plastových pracích koulí, které ekologicky perou pouhým vložením do pračky dále pak bez použití chemie je už pasé. Skončila právě dnes výsledkem časopisu dTest, kterému rozhodně budete věřit víc než tomuto blogu.

 

Mnohé zákaznice zlákáni vidinou ekologicko-ekonomického praní věnovala podvodníkům 1000,- Kč za kus plastu hodnoty 5,- Kč a nyní se budou divit tomu, že firma do dvou týdnů již nebude. Jako nefunkční totiž začnou po stovkách koule lidé vracet a domnívat se, že jim firma pošle peníze zpět. Ona by je možná poslala, kdyby nějaké měla. Není problém firmu ukončit, vyhlásit bankrot a pokračovat s jiným výmyslem. Pořídit si s.r.o. za jeden den a 25 prodaných koulí není problém.

 

Je zbytečné popisovat teorii na kterou prodejci zákazníky lákali. Zajímavé je třeba vyjádření jedné nejmenované tchýně, která byla po prvním praní s koulí nadšená a snažila se mne přesvědčit o opaku mého podezření, že to je blbost. Byla nadšená z těch bublinek v pracím procesu, které podle ní byli jasným důkazem funkčnosti. Po týdnu žádné bublinky nebyly. Proč? Zbytky pracích prášků v oblečení, které nikdy nezmizí ani dokonalým vypráním se již opakovaným praním v čisté vodě odstranili a prádlo najednou smrdělo a rozhodně nevypadalo jako vyprané. Takže zpět k starým milovaným gelům a práškům.

 

Ale málem bych zapomněl na jeden můj starší článek. Rozhodně se podívejte na vynikající nápad, který má k tématu hodně blízko. Valcha vs. Pračka

 

Jak se dělá podvod? Podívejte se na graf ceny výrobku:

 

Graf ceny produktu Eco Bio Prací koule poskytuje server Heureka.cz

 

 

Ani v historii se neukázalo pouhé mechanické praní jako efektivní a už ve středověku se používala kombinace chemie a mechanického čištění.

 

Jediné co by prací efekt zlepšilo a snížilo potřebu chemie je snížení pH vody v pracím procesu a víte jak toho nechemicky dosáhnout?

 

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Pseudovědecky vysvětlena zázračná funkčnost výrobku, který nefunguje ani v teorii ani v praxi. Prodejce spoléhá na tzv.. placebo efekt, kdy zákazník věří, že produkt funguje (přesvědčen popisem složité pseudovědy, která údajně stojí za funkčností výrobku) a přesvědčí sám sebe o pozitivním výsledku, i když fakta říkají něco úplně jiného. To také vysvětluje některé pozitivní recenze na tento výrobek. Jediný pozitivní efekt, který Ekokoule na praní může mít je mechanického charakteru, kdy se prádlo v pračce o ní tře, což může nepatrně přispět k odstranění skvrn. Další uvedené efekty koule na vodu a podobně nejsou nijak prokázány a rozhodně nemůže plně nahradit prací prášek. Ani za 69kč, ani za 600kč, ani za 1200kč...


Jednoduchý test: vyperte stejně špinavé prádlo v deseti stejných pračkách na stejný režim a požádejte kamaráda aby Ecokouli vložil do jedné z praček, aniž byste věděli, která to je. Po vyprání zkuste určit, která z deseti hromad prádla byla vyprána s ekokoulí. Pokud má ekokoule jakýkoli efekt, měla by být jedna z hromad znatelně "čistší". Kamarád vám potvrdí zda-li jste vybrali správnou hromadu či nikoli. Pokud koule funguje, měli byste být schopni tento pokus zopakovat mnohokrát a vždycky správně určit hromadu vypranou s ekokoulí.

 

podvod prací koule 1podvod prací koule 12

 

Podle výrobců je to jasné – už žádné nákupy drahých pracích prostředků, které musíte tahat z obchodu, ideální pro děti a osoby trpící alergií, šetrné, ne-li dokonce netečné k přírodě. Ano, to vše získáte, pokud si koupíte místo pracího prostředku plastovou kouli s keramickými kuličkami. A zejména když se smíříte s tím, že s ní vyperete prádlo přibližně stejně, jako byste prali pouze v čisté vodě.

 

Trik je v tom, že samotná teplá voda a mechanický pohyb prádla v pračce mají poměrně slušný prací účinek. To je jasně vidět v našem grafu pracího účinku; rozdíl mezi praním ve vodě a praním s pracími koulemi je zcela zanedbatelný. Samotná voda dokonce vyprala o trochu lépe. Pokud to výrobci doporučovali, přidali jsme k pracím koulím trochu běžného pracího prostředku. Jak se dalo očekávat, tyto výsledky byly lepší, nicméně ne o moc. Výrobci doporučený postup je navíc proti logice náhrady pracího prostředku koulemi. Potřebujete oboje a výsledek je tak jako tak nevalný.

zdroj: dTest

 

 

Prací kouli můžeme v průměru koupit za tisíc korun. Její účinek je ale podle testu srovnatelný s obyčejnou vodou. Ve zkratce - ekologické sice jsou, jenže neperou. "Samotná voda má nějaký prací účinek. V případě, že budete prát dohromady s pracími koulemi, budete pozorovat právě ten prací účinek samotné vody, respektive pračky. Ale nic víc," zklamal zákazníky Václav Beneš, redaktor časopisu dTest.

 

Samotní výrobci si přitom protiřečí. V některých případech přímo doporučují ke kouli ještě přisypat prášek. "Jsou-li na oblečení odolné skvrny, použijte odstraňovač skvrn jako před obyčejným praním s pracím práškem. U zvláště špinavého prádla můžete přidat i 1/5 obvyklého množství pracího prášku," dozvíme se z reklamy.

 

Jedna z koulí dokonce v testu vyšla jako ekologicky závadná. "Způsobovala jednak znečištění vody, a za druhé velmi zvyšovala PH vody. A to ještě více, než klasický prací prostředek," uvedl Beneš. "My to skutečně považujeme za funkční prostředek. Samozřejmě existují takové druhy skvrn, které jak se říká v jednom filmu - nedokážete vyčistit bez porušení podstaty látky," oponuje Jan Urbánek, ředitel marketingu z Bio-eko-logicky.cz

zdroj: Česká televize

Written by

We are Creative Blogger Theme Wavers which provides user friendly, effective and easy to use themes. Each support has free and providing HD support screen casting.

4 komentářů:

 1. Jen bych se chtěla zeptat, zda když prodavače označujete pomalu za šarlatány, jste prací koule použil? Peru v nich 2 roky a naprostá spokojenost. Tady by se za šarlatána dal považovat dTest, který koule testoval bez přiloženého odstraňovače skvrn. A mimochodem, ani koule netestoval dTest, ale informaci převzal. dTest nikdy víc. Opravdu hnus.

  OdpovědětVymazat
 2. Můžete dát odkaz odkud dTest informaci převzal. Já jsem si ten test stáhnul za celých 79 Kč a něco tak šlendriánského, co se vydává za objektivní hodnocení, jsem už dlouho neviděl. To jak se to njednou objeví ve všech periodikách a TV na mě dělá dojem protiakce výrobců pracích prostředků, neboť vždy se ptej "komu to slouží".

  OdpovědětVymazat
 3. Mě by také zajímalo, jestli jste tu kouli někdy použil, a také by mě zajímalo, jestli jste někdy použil např. tu pračku.

  OdpovědětVymazat
 4. To je blbej dotaz. Použil jste někdy nůž k tomu abyste se učesal(a) anonyme? Myslíte, že moje IQ je na tak nízké úrovni abych věřil podobným hovadinám a naletěl na zjevný podvod? Navíc dokáži snadno identifikovat podvod už v prvopočátku, když se objeví. Například na tuto kouli jsem viděl poptávku na tzv. SEO, nevím jestli víte oč se jedná a poptávku na pozitivní komentáře a studenty, kteří by za peníze vytvářeli do komentářů různých témat odkazy s falešnými pozitivními ohlasy. Už na začátku to smrdělo podvodem a jen šikovnost prodejců manipulovat s inteligencí důvěřivců ukazuje, že se to vyplatilo. Btw pračku používám pravidelně. Zrovna včera jsme čistili filtr.

  OdpovědětVymazat

Z důvodu diskriminačních podmínek společnosti GOOGLE, byl blog převeden na stránky GAMEE.CZ i s obsahem a zdejší komentáře uzavřeny. Komentovat můžete obsah na GAMEE.CZ

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

 

© 2013 Nadřevo. All rights resevered. Designed by Templateism

Back To Top